19. IPA Dünya Oyun Konferansı sırasında, oyun ve çocuk oyun hakkı alanında çalışan STK’lar, sektörde çalışan firmalar...

Hoş Geldiniz
Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'dan 19. IPA Dünya Oyun Konferans'ına Çağrı

Değerli Oyun Arkadaşlarımız,

Oyun oynamak maharet ister. Her çocuk oyuna katılamaz, çünkü bazıları oyuna kabul edilmezler. Arkadaşlarının oyun oynamasını seyretmek zorunda kalırlar.

Oyun oynamak maharet ister. Oyun arkadaşlarına saygı göstermeniz bile yetmez. Oyundan, arkadaşlarınızın da en az sizin kadar haz almasını gözetmeniz gerekir. Ancak başkaları da, hatta rakipleriniz de kazanırsa sizin de kazanmayı sürdürebileceğinizi bilmeniz gerekir.

Oyun oynamak maharet ister. Sadece oyun arkadaşlarınıza değil, oyunun kendisine de saygınız olması gerekir. Anadolu bilgeliğinin unutulmaya yüz tutmuş deyişiyle, oynamasan oyun bozulur. Oyunun bozulmaması gerektiğini, oyunbozanlık yapmanın yakışıksız olduğunu bilmeniz gerekir.

Oyun oynamanın maharet gerektirdiğini biliyorsunuz, biliyoruz. Bu bilgiyi oyun oynayarak kazandınız, kazandık. Oyun oynamak için gereken mahareti de oyun oynayarak kazandık. Ve —en azından şimdilik bildiğimiz kadarıyla— başka türlü kazanmamız da mümkün değil. Matematiği, Fen Bilgisini, Coğrafya veya Tarihi öğrettiğimiz usul ve tekniklerle oyun oynamanın gerektirdiği mahareti çocuklarımıza kazandıramayız.
Ancak oyun oynayarak kazanılabilen oyun oynayabilme maharetini çok önemsiyoruz. Bu yüzden ilkokul programımıza haftada beş saatlik Oyun ve Fizikî Etkinlikler dersini ekledik. Bu yüzden okul bahçelerini oyun oynamaya uygun mekânlar olarak düzenlemeye çaba harcıyoruz.

Biliyoruz ki yalnız değiliz. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi de oyuna erişim ve serbestçe katılmayı bir çocuk hakkı olarak tespit ediyor. Dünyanın dört bir yanında eğitimciler, oyunu bir eğitim hatta öğrenme aracı olarak değerlendirme çabası içindeler. Çok sayıda kuruluş, çocukların oyun hakkını daha etkili bir biçimde kullanabilmeleri için gönüllü çaba harcıyor, kaynak ayırıyor.
Uluslararası Oyun Derneği de, çocukların oyun hakkını layıkıyla kullanabilmesine adanmış bir kuruluş. Üç yılda bir düzenledikleri Dünya Oyun Konferansı’na, bu defa İstanbul’da ev sahipliği yapacak olmamızdan mutluluk duyuyorum. İyi bir oyun arkadaşı olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.Binlerce yıldır sayısız çocuğun ve daha önemlisi sayısız yetişkinin her türlü oyununa eşsiz bir sahne ve dekor olmuş olan İstanbul, eminim ki, dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelecek çocuk ve oyun dostları için de ilham verici bir oyun alanı olacak. Katılacak olanlara ve emek verenlere teşekkür ediyorum.

Nabi AVCI

Milli Eğitim Bakanı

BYJONG Nöroeğitsel  Jonglörlük Oyunları Kurucusu

Yaratıcı Drama Lider Eğitmeni

Kurumsal İletişim Uzmanı

Bütünsel Yaşam ve Eğitim Koçu

Serdar GÜVEN

www.byjong.com

tel: 0535 865 07 53

e-mail ve facebook: serdarguven2003@gmail.com

 

 https://www.youtube.com/watch?v=jEvfg2v_lwc

 

https://www.youtube.com/watch?v=ySwE2qdOdRY

 

YAŞAM BİR BÜTÜNDÜR !

Bütünsel Yaşam için Jonglörlük ve Oyun İle Nöroeğitsel Gelişim

 

BYJONG

Psikomotor&Psikososyal

Zihinsel, Bedensel, Psikolojik, Sosyal

Bütünsel Yaşam, Eğitim ve Sağlık Koçluğu

İletişim, Özgüven, Farkındalık, Duygu, Düşünce ve Davranış

Dikkat, Konsantrasyon, Koordinasyon, Motivasyon Danışmanlığı

Eğitim, Koçluk, Mentorluk, Seminer, Sunum ve Etkinlik Hizmetleri

Nöroeğitsel Multitasking Yetenek ve Beceri Geliştirme Eğitim ve Etkinlikleri


Jonglörlük Workshopları: Üç top çevirme Eğitimleri

  
1946 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın