İtinayla Jonglör Yetiştirilir... www.akademiguven.com http://goo.gl/wYrylZ

Jonglörlüğü eğitim amaçlı kullanmak dünyada yükselen bir trend. Türkiye’de de Serdar Güven’in kurucusu olduğu ByJong Jonglörlük Ekibi uzun çalışmalar sonucunda jonglörlüğü bir kişisel eğitim programı haline getirdi. 2003’te kurulan sekiz kişilik ByJong ekibi, her yaş grubu ve mesleğe yönelik jonglörlük eğitimi veriyor. Güven, katılımcıların üç top atmaktan fazlasını öğrendiğini anlatıyor: “El, göz ve beden uyumunu geliştirip farklı beceriler kazanıyorlar. Ayrıca beynin hem sağ hem de sol loblarını birlikte çalıştırdıklarından soyut ve somut zeka alanları ilerliyor, yaratıcılıkları artıyor. Refleksler kuvvetleniyor. Özellikle koordinasyon ve konsantrasyon sorunu olanlar, stresle başa çıkmakta zorluk çekenler eğitim sonunda kendilerini daha verimli hissediyor.”

ÖNCE ZİHİNDE SONRA BEDENDE

Eğitim programı jonglörlüğün felsefesinin anlatımıyla başlıyor: “Jonglörler gezgin, özgür yaşamı seven insanlardır. Genelde muhalif bir yapıları vardır, 68 ruhu taşırlar. Aşırı tüketime karşıdırlar; ortak yaşamı tercih ederler. Çevrilen üç top da aslında sürdürülebilir hayatı temsil eder. Aşırılığa kaçmadan, iyi bir dengeyle devam eden döngüyü kırmadan yaşamalısınız.” 
Ardından herkes eline bir top alıyor: “İlk aşamada topu sadece atıp yere bırakıyoruz. Herkes topa alıştıktan sonra 20 kere sağ elle, 20 kere sol elle tek toplar atılıp tutuluyor. Ardından analitik zekayı geliştirmek için zihin çalışması yapıyoruz. Aklımızda topu sağ elimizle sol omzumuza doğru atıyoruz. Birkaç kere hayali olarak yaptıktan sonra bu hareketi gözlerimiz açık deniyoruz. Bir şeyi zihninde başardıktan sonra bedenin uygulaması daha kolay oluyor. Bundan sonra tek toptan çift topa, ardından üç topa geçiyoruz.” 
İki haftalık bir eğitimden sonra üç top ustası olabiliyorsunuz. Bu aşamadan sonra nasıl ilerleyeceğiniz yaratıcılığınıza kalıyor: “Kimi yerlerde ustalık topların sayısıyla ölçülüyor. Ama Türkiye’de yaratıcılık daha önemli. Üç topla farklı figürler sergileyebilirsiniz. Kendi hareketlerinizi yaratmakla kalmayıp, başkalarınınkileri de deneyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla paslaşabilirsiniz. 
Tüm bunlar kendine güveni ve yaratıcılığı artırıyor. Sosyalleşmeye de faydası var.”

CERRAHLAR VE PİLOTLAR DERS ALIYOR

Güven, jonglörlüğe ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalı olacağı görüşünde: “Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre jonglörlük miyelin maddesini artırıyor. Miyelin, beyindeki nöronların arasındaki bağları (sinapslar) birleştiren bir kılıf. Bu kılıfın kalınlığı ne kadar artarsa internet kablolarındaki veri hızını arttırdığı gibi  konsantrasyon becerisi o kadar artıyor. Başladığınız bir işin sonunu getirmeniz kolaylaşıyor.”
Eğitimler anaokulundan itibaren başlayabiliyor. Küçüklerle oyun olarak başlayan eğitimler, ilkokul çocuklarına el göz koordinasyonunu ve düşünme hızını artıran bir uğraş olarak veriliyor. Gençler jonglörlüğü başta ‘hokkabazlık’ olarak görmüş. Fakat, etraftaki jonglörlerin sayısının artmasıyla ilgi artmış. Jonglörlük eğitimi, yetişkinler tarafından da tercih ediliyor. Şirketler iletişim, motivasyon ve takım ruhunu artırmak için haftada bir dersler düzenliyor: “Aynı hareketi 100 kişi birden yapınca harika bir görüntü çıkıyor. Bunun paylaşımıyla birlikte yeni kombinasyonlar oluşturuyoruz. Böylece bireyden topluma adapte olmayı öğreniyorlar. Belli meslek gruplarından özel ders alan öğrencilerimiz de var. Beyinlerindeki bilgileri pratiğe yansıtmada zorluk çekenlere de beyin-el koordinasyonu için yardımcı oluyoruz.” 

DİSİPLİNLERARSI EĞİTİM

Jonglörlük Eğitiminin yanında İşletme, Halkla işkiler, Sağlık kurumları işletmeciliği, İlköğretimde Kaynaştırma ve Drama, Tiyatro, Piyano, Gitar, Aikido ve daha birçok alanda eğitim alan Serdar GÜVEN 'Hayatı anlamak kadar anlamlandırmanında önemine dikkat çekerek, 'Düşe kalkada olsa; herkesin hayatta kendini gerçekleştirmeye yönelik birşeyler yaparak daha mutlu olabileceğini sözlerine ekledi.

BYJONG Nöroeğitsel  Jonglörlük Oyunları Kurucusu

Yaratıcı Drama Lider Eğitmeni

Kurumsal İletişim Uzmanı

Bütünsel Yaşam ve Eğitim Koçu

Serdar GÜVEN

www.byjong.com

tel: 0535 865 07 53

e-mail ve facebook: serdarguven2003@gmail.com

 

 https://www.youtube.com/watch?v=jEvfg2v_lwc

 

https://www.youtube.com/watch?v=ySwE2qdOdRY

 

YAŞAM BİR BÜTÜNDÜR !

Bütünsel Yaşam için Jonglörlük ve Oyun İle Nöroeğitsel Gelişim

 

BYJONG

Psikomotor&Psikososyal

Zihinsel, Bedensel, Psikolojik, Sosyal

Bütünsel Yaşam, Eğitim ve Sağlık Koçluğu

İletişim, Özgüven, Farkındalık, Duygu, Düşünce ve Davranış

Dikkat, Konsantrasyon, Koordinasyon, Motivasyon Danışmanlığı

Eğitim, Koçluk, Mentorluk, Seminer, Sunum ve Etkinlik Hizmetleri

Nöroeğitsel Multitasking Yetenek ve Beceri Geliştirme Eğitim ve Etkinlikleri


İtinayla Jonglör Yetiştirilir... http://goo.gl/wYrylZ

  
6206 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın