Otizm Vakfı BYJONG Nöroeğitsel Eğitimleri & GEZENBİLİR OFF ROAD GRUBU ile ENGELLERİ AŞIYOR...... http://goo.gl/wUJxxp

BYJONG Jonglörlük Eğitim ekibinin büyüleyici gösterileri, Otizimli çocuk ve ailelerinde katıldığı interaktif oyun, sanat ve hareket terapi uygulamaları için Otistikler Dernegi olarak bizi etkinliklerinden haberdar eden; BYJONG Nöroğitsel Jonglörlük Oyunları Eğitim Ekibi ve Programı kurucusu Serdar GÜVEN beyefendiye ve değerli ekibine teşekkürlerimizi sunarız.


Gezenbilir Off Road Grubu katılımcıları, kendi araçlarına bizleri misafir ederek,engelli parkurda inanılmaz bir deneyime katılmamızı sağladılar. 

Ayrıca etkinliğe gönülden destekleri dolayısı ile; Best FM ekibine ve emeği geçen tüm gönüllü arkadaşlara sonsuz teşekkürler.


"BYJONG ve GEZENBİLİR OFF-ROAD GRUBU OTİZMLİ ÇOCUKLAR İÇİN ENGELLERİ AŞIYOR "

  


2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü”(2nd April World Autism Awareness Day) ve Nisan Ayı “Otizm Farkındalık Ayı” olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Otizm Platformu’nun bu günün tüm insanlar tarafından fark edilmesi için yaptığı çalışmalara bir destek de, GEZENBİLİR'den geldi.

Otizm Platformu’nun otizm farkındalık çalışmalarına destek vermek üzere 24 Nisan 2011 Pazar günü GEZENBİLİR tarafından organize edilen Riva Milli Takım Kamp Alanının karşısındaki Kanlıca Orman İşletmesi Ağaçlandırma sahasında yapılan etkinliğin ev sahipliğini Akademi Off Road Kulübü yaptı. Off-Road etkinliğinde otizm tanısı almış gençler ve ailelerin yanısıra off-road'a gönül verenler de katıldı. 

 

 

 

Avrupa yakası Bayrampaşa Carrefour Otoparkı’nda ve Anadolu yakası Ümraniye İkea Otoparkı’nda Saat 10:30’da toplanan gruplar araçlarını pankart ve afişlerle donatarak konvoy şeklinde Riva’ya ulaştı.İstanbul Off-Road Kulubü'nün de katıldığı etkinlikte Best FM’in müzikleri ile coşan katılımcılar, BYJONG Jonklörlük Eğitim ekibinin büyüleyici gösterileri ve Otizimli çocuk ve ailelerinde katıldığı interaktif uygulamalarından sonra otistik çocukların ve ailelerinin katıldığı hafif bir off-road aktivitesinin ardından Gezenbilir off-road katılımcılarının gerçekleştirdiği gösteriyi izlediler. Etkinlik hep birlikte yapılan piknik ile tamamlandı.

 

Gezenbilir, dağcılık, trekking, kampçılık, mağaracılık, kanyoning, oryantiring, yamaç paraşütü, yelken kanat, kayak, snowboard, dalış, yelken, deniz kayağı, rüzgar sörfü, off-road, karavancılık, motosiklet, bisiklet, atıcılık, binicilik, triatlon ve okçuluk gibi havada, karada ve suda yapılan neredeyse tüm doğa sporları hakkında hem teorik, hem de kişisel tecrübelere dayanan ve üyeleri tarafından sürekli güncellenen pratik bilgiler sunan ve bu konularda oldukça geniş bir içeriğe sahip bir forumdur.

Gezenbilir, özellikle gençlere doğa sporlarının tanıtılması amacıyla düzenlediği etkinliklerle, hazırladığı sosyal sorumluluk projeleriyle ve sitede yayınlanan materyallerle beraber doğaseverleri bilgilendirme, çevreye karşı duyarlılığını ve çevre bilincini geliştirme görevini de üstlenmiştir.

 
0 T İ Z M
“Otizm spektrum bozukluğu” altında yer alan otizm, Rett sendromu, ve Asperger gibi alt tanıların DSM-IV’deki betimlemelerinde, bu tanıları almış bireylerin sosyal ve iletişim becerilerinde göstermiş oldukları sınırlılık ortak yetersizlik belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. OSD ile tanılanmış bireylerde ortak özellikler olarak sosyal becerilerde yetersizlikler, sosyal ilişki kurmakta ve geliştirmekte belirgin zorluklar öne çıkmaktadır. İletişim becerilerindeki problemler ise dil gelişiminde gecikme ve alıcı ve ifade edici dil gelişiminde yetersizlik şeklinde görülmektedir. Otizm tanısı genellikle 3 yaş sonrasına bırakılmakla birlikte daha erken dönemlerde de tanı almak mümkün olabilmektedir. Doğrudan tanı konulabilmese de otizm belirtilerinin tespit edilebiliyor olması etkilenmekte olan çocuk ve ailenin gelecekteki yaşam kalitelerini yukarı çekebilecek gerekli çalışmaların bir an önce başlatılabilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, otizmin mümkün olan en erken dönemde farkedilmesi ve tanılanması çok önemli olmaktadır.
 
Otizmin Yaygınlığı

Otizm tanısı ilk geliştirildiği dönemde on binde bir gibi verilen görülme sıklığı geçtiğimiz on yıl içinde on binde altmış gibi bir düzeye yükselmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’nın sağladığı 2007 verilerine göre Amerika çapında bu rakam yüz ellide bir sıklığına ulaşmıştır. Otizm’in ülkemizde ne kadar yaygın olduğu konusunda vaka istatistiklerinin istenilen düzeyde sistematik bir biçimde tutulmamasından dolayı net bir yanıt vermek olası değildir. Fakat otizmin görülme oranı ülkeler arasında ciddi biçimde değişmemektedir. Yakın zamana dek 150’de 1 görülme sıklığından bahsedilirken, Council of Exceptional Children’ın bülteninde belirttiği gibi bu oran 100’de 1’e kadar artış göstermiştir. Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti verilerine göre otizm teşhis oranlarında %10-17 arası bir artış oranı tespit edilmektedir.

Halen ülkemizde sağlıklı istatistiki bilgi olmamasına rağmen, dünya ölçeği dikkate alındığında ilköğretim çağında 185.000 civarı otizm tanısı almış çocuğumuz vardır. Bu çocukların eğitimlerinin önündeki en büyük engel, alanda hizmet verecek eğitim elemanlarının nitelik ve nicelik olarak son derece yetersiz olmasıdır.

Otizmden etkilenmiş bireylerin çoğunlukla yaşamlarının her döneminde çeşitli hizmetlere gereksinimleri vardır. Bu gereksinimlerin en iyi şekilde karşılanabilmesi yasal ve yönetsel düzenlemelere, etkili ve verimli koordinasyona, nitelikli elemanlarca sunulacak bilimsel dayanaklı hizmetlere bağlıdır.

 
Ülkemizde yetersizliğe sahip bireylere yönelik altyapı incelendiğinde, yasal düzenlemelerimizin dünyadaki iyi örneklere oldukça benzer özellikler taşıdığı görülmektedir. Ancak, hizmet sunacak kurum, meslek elemanı ve kaynak yetersizlikleri ve/veya kaynakların verimli kullanılmaması nedeniyle, yasal düzenlemelerde öngörülenlerin pek çoğu hayata geçirilememektedir. 
Otizmin ilaçla tedavisi yoktur. Etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmış tek gelişim erken tanı, erken ve yoğun eğitim ile sağlanmaktadır. Erken tanının sağlanması ve doğru tedavi ve eğitim yönlendirmelerinin yapılabilmesi için kamuoyunun otizm farkındalığının artırılması son derece önemlidir.
 

OTİZM PLATFORMU

Türkiye’deki otistik bireylerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayata tam katılımlarının sağlanması amacıyla bu alanda çalışan önde gelen 19 sivil toplum örgütünün oluşturduğu bir sivil toplum hareketi olan Otizm Platformu’ndaki örgütler ağırlıklı olarak otizmden birincil derecede etkilenen aile bireylerinden oluşuyor.

Otizm Platformu, otizmle ilgili toplumsal bilinçlendirme, bilgilendirme ve yapılandırma çalışmaları ile otistik bireylerin yeterli erken teşhis, yoğun eğitim ve tedavi olanaklarına sahip olmaları için lobi faaliyetleri ve iletişim çalışmaları gerçekleştiriyor.

OTİZM PLATFORMU’nu OLUŞTURAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

 
Ankara Otistik Bireyler Derneği - ANOBDER, Ankara
Antalya Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği – ANTOBDER, Antalya
Asperger Sendromu ve Otizmle Hayat Derneği- ASPERDER, İstanbul
Bursa Otistik Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği – BOÇED, Bursa
Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği – KOÇDER, Kocaeli
Konya Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği-KOÇAYDER, Konya
İLGİ Otistik Çocukları Koruma Derneği, Ankara
Otistik Çocukları Eğitim ve Yaşatma Derneği – OÇEYDER, Edirne
Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği - ODER, İzmir
Otistik Çocuklarla Yaşam Derneği – OYAD, İstanbul
Otistikler Derneği, İstanbul
Otistik ve Zihinsel Engelli Çocuklar Derneği – OZDER, İzmir
Otizmle Mücadele Eden Aileler Derneği – OMAD, İstanbul
Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği – ROMED, Rize
Sabahat Akşiray Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği - SAOBDER, İzmir
Sakarya Otizmle Yaşam Derneği – SOYDER, Sakarya
Tekirdağ Otistik Çocukları Koruma Derneği – TOÇOKDER, Tekirdağ
Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı – TODEV, İstanbul
Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı- Tohum Otizm Vakfı, İstanbul
 
Otizm Platformu Ayrıntılı bilgi için


OTİZM VAKFI BYJONG Nöroeğitsel Eğitimleri & GEZENBİLİR OFF ROAD GRUBU ile ENGELLERİ AŞIYOR...... http://goo.gl/wUJxxp

http://www.youtube.com/watch?v=xQfAdB17K1Uhttp://www.youtube.com/watch?v=lpusONgAQ_A

BYJONG Nöroeğitsel  Jonglörlük Oyunları Kurucusu

Yaratıcı Drama Lider Eğitmeni

Kurumsal İletişim Uzmanı

Bütünsel Yaşam ve Eğitim Koçu

Serdar GÜVEN

www.byjong.com

tel: 0535 865 07 53

e-mail ve facebook: serdarguven2003@gmail.com

 

 https://www.youtube.com/watch?v=jEvfg2v_lwc

 

https://www.youtube.com/watch?v=ySwE2qdOdRY

 

YAŞAM BİR BÜTÜNDÜR !

Bütünsel Yaşam için Jonglörlük ve Oyun İle Nöroeğitsel Gelişim

 

BYJONG

Psikomotor&Psikososyal

Zihinsel, Bedensel, Psikolojik, Sosyal

Bütünsel Yaşam, Eğitim ve Sağlık Koçluğu

İletişim, Özgüven, Farkındalık, Duygu, Düşünce ve Davranış

Dikkat, Konsantrasyon, Koordinasyon, Motivasyon Danışmanlığı

Eğitim, Koçluk, Mentorluk, Seminer, Sunum ve Etkinlik Hizmetleri

Nöroeğitsel Multitasking Yetenek ve Beceri Geliştirme Eğitim ve Etkinlikleri


OTİZM VAKFI BYJONG Nöroeğitsel Eğitimleri & GEZENBİLİR OFF ROAD GRUBU ile ENGELLERİ AŞIYOR...... http://goo.gl/wUJxxp

  
3719 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın