Byjong jonglörlük atölyesi... www.akademiguven.com http://goo.gl/v5ke1j

Çeşitli nesnelerle ustaca oynamak, hareket ettirmek; onları şaşırtıcı bir şekilde estetik ve sanatsal koreografi ölçütlerinde yaratıcı bir gösteride kullanmak herkesin harcı değil. Profesyonel jonglörlük elde iki üç mandalina çevirmeye benzemiyor.Farklı pek çok metod var.Örneğin 'cascate' denilen toplar bir fıskiye şeklinde çevrilir. Tek topun her iki elle çalışılması sonucu iki topa geçilir. Derken iki top çalışmaları da akıcı bir hale geldiği an üçüncü top da sizindir. El çabukluğu da sağlandıktan sonra artık farklı figürleri denemeye hazırsınız demektir. Oldukça eğlenceli olan bu faaliyet, bunun yanı sıra Oxford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan etkilerine göre; akıl yürütme, planlama, karar verme, koordinasyon ve konsantrasyon gibi bilişsel özellikleri geliştiren etkilere de sahip. Jonglörlük tek başına bile oldukça geniş bir alanda, disiplinler arası bir faaliyet içinde ritim, müzik, dans, deneyim, özgüven, yenilik, hareket, zamanlama, refleks, koreografi gibi kavramları içinde barındırıyor. Tüm bu bilimsel olarak da kanıtlanan etkileri gözlemleyen Serdar Güven, Byjong’u kurarak jonglörlük eğitim programı oluşturmuş. 10 yıllık bir birikimin eseri olan bu programda kişisel gelişimin dışında, parkinson, alzheimer, demans, vertigo, ataksi, hiperaktivite, dikkat eksikliği ve stres gibi birtakım rahatsızlıkların önüne geçilmesinde ve bu rahatsızlıklarla birlikte özellikle otizmin rehabilitasyon sürecinde gözle görülür etkiler farkedilmiş.

 

Kantinde su şişelerini elinin üzerinde dengede tutmaya, şişeleri havada çevirmeye çalışmasıyla başlıyor Serdar Güven’in jonglörlük hikâyesi. Kendi imkânlarıyla figür çalışmaya başlıyor önce, sonrasında ise yaptığı araştırmalar sonucu bu işin özellikle gelişmiş ülkelerde yalnızca şov amaçlı değil, zihinsel, bedensel ve ruhsal  yararları olan, spor, sanat ve bilim gibi birçok disiplinin birleşiminden oluşan bir eğitim programı olarak uygulandığını görüyor ve bunlarla alakalı birtakım eğitimler alıyor ve ilk olarak ailesi ve arkadaşlarına bu işi öğretmeye koyuluyor. Yakın çevresinin olumlu etkileşimlerini de dikkate alarak bu işin eğitimini vermek üzere çalışmalara başlıyor. 2003 yılında kurduğu Byjong’la öğretim kurumlarına, firmalara, sağlık ve spor kuruluşlarına eğitimler vermeye başladığı gibi kurulduğu günden bu yana 400’ün üzerinde etkinlikte, yaklaşık on bin katılımcıyla eğitim ve eğlence aktiviteleri düzenledi.

 

Yurt dışında jonglörlük konusunda uzmanaşmış pek çok oluşum var. Uluslararası organizasyonların başında; WJF Dünya Jonglörlük Federasyonu, IJA Uluslararası Jonglörlük Birliği, EJA  Avrupa Jonglörler Birliği gibi yapılar geliyor. Türkiye’de ise bir ilki Byjong gerçekleştiriyor. Eğitimlerini Akademi Çizgi Sanat Okulları’nda, Neşe Erberk Anaokulları’nda ve kurumların kendi ortamlarında veren Byjong, herkese yönelik teorik ve pratik içeriğe sahip. Anaokulundan ilköğretime, liseden üniversiteye kadar her eğitim kurumunda uygulanabildiği gibi iş yaşamı içerisinde de uygulanabilen bir programdan bahsediyoruz. İş yaşamında biliyoruz ki en önemli şey motivasyon ve performans. Bunları artırıcı etkilerinden ötürü iş yaşamı içerisinde hem çalışan personel hem de yönetim kadrosuna yönelik kişisel  gelişim eğitimlerinin de içinde bulunuyor çünkü jonglörlüğün temelindeki üç top çevirebilme ve yönetim kavramları arasında parallellik bulunuyor.Motivasyonu bu şekilde gelişmiş çalışanlar da tahmin edebileceğimiz gibi o şirket için daha verimli insanlar haline geliyorlar. Ayrıca Byjong eğitimleri, obezitenin de önüne geçiyor. İrade gücünü artırması sonucu zihinsel aktivitenin yanı sıra bedensel olarak da performans gerektiğinden dolaşımı hızlandırıp daha hızlı yağ yakılmasını ve böylece daha hızlı kilo verilmesini sağlıyor. Çok yemek yiyip de iradesine sahip olamayanlar için oldukça iyi bir yöntem bu. Byjong eğitimleri genel olarak; beynin sağ ve sol loblarını bir arada çalıştırarak, soyut ve somut zeka alanlarını geliştirmeyi, eğitime katılanların kendisini, çevresini ve dünyayı algılayış biçimlerini sorgulayıp değiştirmelerini, refleks ve görüş alanlarının gelişimini, iş yerinde daha yaratıcı ve motive olmasını, alkol, sigara, uyuşturucu gibi alışkanlıklardan korunmasını sağlıyor. Byjong önümüzdeki dönemlerde ayrıca bir sosyal sorumluluk projesi olarak, Çocuk Esirgeme Kurumları’nda, Yaşlı Bakım Evleri’nde ve cezaevlerinde kalanlara ücretsiz jonglörlük eğitimleri gerçekleştirerek buralarda yaşayanların zihinsel ve fiziksel sorunlarına çözümler bulma yoluna gidiyor.

BYJONG Nöroeğitsel  Jonglörlük Oyunları Kurucusu

Yaratıcı Drama Lider Eğitmeni

Kurumsal İletişim Uzmanı

Bütünsel Yaşam ve Eğitim Koçu

Serdar GÜVEN

www.byjong.com

tel: 0535 865 07 53

e-mail ve facebook: serdarguven2003@gmail.com

 

 https://www.youtube.com/watch?v=jEvfg2v_lwc

 

https://www.youtube.com/watch?v=ySwE2qdOdRY

 

YAŞAM BİR BÜTÜNDÜR !

Bütünsel Yaşam için Jonglörlük ve Oyun İle Nöroeğitsel Gelişim

 

BYJONG

Psikomotor&Psikososyal

Zihinsel, Bedensel, Psikolojik, Sosyal

Bütünsel Yaşam, Eğitim ve Sağlık Koçluğu

İletişim, Özgüven, Farkındalık, Duygu, Düşünce ve Davranış

Dikkat, Konsantrasyon, Koordinasyon, Motivasyon Danışmanlığı

Eğitim, Koçluk, Mentorluk, Seminer, Sunum ve Etkinlik Hizmetleri

Nöroeğitsel Multitasking Yetenek ve Beceri Geliştirme Eğitim ve Etkinlikleri

 
Byjong jonglörlük atölyesi... http://goo.gl/v5ke1j

  
3078 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın