• Oyun Doktoru Serdar GÜVEN
    • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Kurumsal Eğitimde Yenilik BYJONG: Star Gazetesi Haberler'inde… http://goo.gl/mNkEox

Eğitmen Serdar Güven refleks ve konsantrasyon gerektiren tüm meslek gruplarının jonglörlüğü öğrenmesi gerektiği görüşünde: “Jonglörlük insana denge, özgüven, hızlı düşünme yeteneğinin yanı sıra stres yönetimi gibi konularda yarar sağlıyor. Taksi, minibüs, otobüs şöförleri ve yüksek hızlı araç sürücüleri de bu eğitimi almalı!”

Özkan Güven / ozkguven@gmail.com

 

Top, lobut, halka, sopa gibi bir ya da daha çok objeyi havaya atıp tutarak beceri sergilemek olarak tanımlanan jonglörlük özellikle sirklerde, sokak gösterilerinde, sahne ve çağdaş sanatlarda sık sık kullanılıyor. İnsanları eğlendirmeye yönelik aktivitelerden biri. Ancak eğitmen Serdar Güven jonglörlüğü insanları eğlendirmek değil geliştirmek için kullanıyor.

Güven, halkla ilişkiler ve işletme bölümlerini bitirip uzun yıllar işletmecilik yaptı. Hayatını kazanırken yoga, aikido, jonglörlük, meditasyon, binicilik, tiyatro, yaratıcı drama gibi alanlara da yöneldi. Kişisel gelişimle ilgili kazandığı deneyimleri jonglörlük teknikleriyle birleştirdi ve buna da Byjong-Jonglörlük ile Dikkat, Konsantrasyon ve Yetenek Geliştirme Eğitim Programı adını verdi.

Fransa Fratellini Akademi’den gelen eğitmenlerden çağdaş sirk sanatları, mim, jonglörlük ve akrobasi eğitimi alan Güven içine girdikçe jonglörlüğün faydalarını keşfettiğini anlatıyor: “Jonglörlük hızlı, esnek, soyut ve somut düşünme yeteneği kazandırıyordu insana. Yaratıcılık, etkin karar verme, problem çözme ve stres yönetimi gibi konularda yarar sağlıyordu. Doğru duruş, psikomotor beceri, denge, esneklik, uyum, refleks gibi konularda fiziksel gelişim sağlıyordu. Motivasyon becerisi sonucunda özgüven, özdisiplin, özsaygı, özbenlik konularında kendini ifade gücü veriyordu. Ben de birikimlerimle jonglörlüğü birleştirerek bu eğitim programını oluşturdum.”

Etkisi araştırmalarla kanıtlandı

Bugüne kadar birçok uçak pilotuna, doktora, hatta fabrika çalışanına işin inceliklerini gösteren Güven böyle zor meslekleri olan insanların işleri dışında farklı, karmaşık bir durumla karşılaştıklarında beyin yapılarında olumlu değişimlere yol açtığı kanısında: “Sinir sistemimizdeki birçok sinir hücresinin hareketi miyelin denen özel bir kılıfla sarılı. Hayati bir görevi var miyelinin. Sinir iletimi sırasında oluşturulan elektriksel sinyallerin kaybını engeller hem de uzak mesafelere iletileri hızlı bir şekilde ulaştırır. Akıl yürütme, planlama ve karar vermeden sorumludur aynı zamanda. Oxford Üniversitesi birden fazla topu havaya atarak düşürmeden yakalama gibi işler yapmanın miyelinin yüzde beş oranında artış kaydettiğini saptamış.”

Güven el, göz, refleks, dikkat, konsantrasyon gerektiren tüm meslek gruplarıyla çalışmak istediğini anlatıyor. Özellikle taksi ve otobüs şoförlerinin jonglörlük eğitimi alması gerektiğine inanıyor: “Toplu taşıma araç sürücülerinin, üzerindeki gerginliği atlatıp rahatlayabilmelerinin en pratik yolu bu. Taksi, minibüs sürücülerinin de bu aktivitelerle acilen ilgilenmesi gerekiyor.”

Çok çalışıp az yoruluyorum

Dr. Sabri Yurdakul psikiyatrist. Üstün zekalı çocukların yeteneklerinin daha iyi kullanılabilmesi konusunda çalışmalar yapıyor. Sakar olduğu için jonglörlük eğitimi alıp almama konusunda tereddütleri olduğunu söyleyen Yurdakul azmedip bu işi öğrendiğini anlatıyor: “Özellikle dikkat eksikliğinde çok işe yarıyor jonglörlük. Tüm gün zihin faaliyeti gösteren bir insan olarak böyle bir uygulamanın hem hareket etme, hem dikkatimi toparlama hem de hızlı hareket edebilme konusunda işe yaradığını gördüm. Mesleğimi yaparken daha kolay konsantre oluyorum artık. Odamdan çıkmadan pratik yaparak hemen canlanabiliyorum. Tüm gün çalıştığım halde daha az yoruluyorum. Zihinsel performansımı da olumlu yönde etkiledi. Dikkatim dağılmıyor.”

Şimdilik üç topla yürüyorum

Eğitmen Ahmet Cezmi Göbüt, jonglörlüğü öğretmeyi beyninin her iki lobunu kullanmak ve düşünce becerilerin arttırmak amacıyla istediğini söylüyor. Bu eğitimden sonra el koordinasyonunda ve duruşunda bariz değişimlere tanıklık ettiğini anlatıyor: “Müzik eşliğinde her sabah 10 dakika egzersiz yapıyorum. Kısa bir süre önce başladım. Şimdilik üç topla ilerliyorum. İşimde konsantrasyonu da sağlıyor bu. Jonglörlüğü bir spor olarak görüyorum. Kulağımda kulaklıkla hem dans edip hem de jonglörlük yapmaktan keyif alıyorum.”

 

BYJONG Nöroeğitsel  Jonglörlük Oyunları Kurucusu

Yaratıcı Drama Lider Eğitmeni

Kurumsal İletişim Uzmanı

Bütünsel Yaşam ve Eğitim Koçu

Serdar GÜVEN

www.byjong.com

tel: 0535 865 07 53

e-mail ve facebook: serdarguven2003@gmail.com

 

 https://www.youtube.com/watch?v=jEvfg2v_lwc

 

https://www.youtube.com/watch?v=ySwE2qdOdRY

 

YAŞAM BİR BÜTÜNDÜR !

Bütünsel Yaşam için Jonglörlük ve Oyun İle Nöroeğitsel Gelişim

 

BYJONG

Psikomotor&Psikososyal

Zihinsel, Bedensel, Psikolojik, Sosyal

Bütünsel Yaşam, Eğitim ve Sağlık Koçluğu

İletişim, Özgüven, Farkındalık, Duygu, Düşünce ve Davranış

Dikkat, Konsantrasyon, Koordinasyon, Motivasyon Danışmanlığı

Eğitim, Koçluk, Mentorluk, Seminer, Sunum ve Etkinlik Hizmetleri

Nöroeğitsel Multitasking Yetenek ve Beceri Geliştirme Eğitim ve Etkinlikleri


Kurumsal Eğitimde Yenilik  BYJONG: Star Gazetesi Haberler'inde… http://goo.gl/mNkEox

#referans #referanslar #abdiibrahimotsuka #biocodex #finansbank #takım #kurumsaleğitim #adidas #abbott #konicaminolta #sankoenerji #dimes #pakmaya #bebelac #bemaddy #rotaract #byjong #jonglörlük #yaratıcıdrama @serdarguven2003

  
3732 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın